Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

W październiku dalsze umacnianie się światowych indeksów węglowych

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, który w związku z nadchodzącą porą zimową charakteryzował się jeszcze większą dynamiką umacniających się indeksów węglowych, czemu sprzyjała typowa w tym okresie, zwiększona aktywność ze strony nabywców surowca.

Spośród trzech najważniejszych terminali, największy skok cenowy odnotowano w australijskim Newcastle, gdzie cena przekroczyła niemal nieosiągalną w ostatnim pięcioletnim okresie barierę tj. 100 USD/t, i na dzień 28 października wyniosła 105,81 USD/t, co stanowi aż 33%-owy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. W pozostałych dwóch terminalach tj. europejskim ARA oraz południowoafrykańskim RB, indeksy cenowe w stosunku do notowań sprzed miesiąca, wzrosły odpowiednio o 21% i 22%, i wyniosły 83,21USD/t i 87,83USD/t. Sytuacja w australijskich portach NEWC, determinowana była głównie systematycznie rosnącym popytem ze strony nabywców z Azji - głównie Chin.

Chińskie zapotrzebowanie na węgiel pochodzący z importu zarówno energetyczny jak i koksowy, było w dużej mierze konsekwencją zwiększonego popytu w okresie letnim i zbiegło się z historycznie niskimi zapasami w porcie Qiunhuangdao, co z kolei wynikało z wydłużenia terminu obowiązywania, centralnie nałożonego na krajowe kopalnie, ograniczenia produkcji. Ponadto we wrześniu w Chinach zaostrzono przepisy dotyczące transportu lądowego, które spowodowały wzrost stawek frachtowych. Działania te mają na celu eliminację przeciążenia transportów poprzez nałożenie surowych kar i wzmocnienia kontroli, co w połączeniu z ograniczeniami produkcji przełożyło się na ograniczenie podaży i wzrost cen. Innym czynnikiem, który wpłynął na zwiększony popyt ze strony producentów energii było wprowadzenie przez Władze Chin tzw. „narzędzia stymulującego”, do sektora przemysłu, które spowodowało wzrost produkcji przemysłowej, co w rezultacie wzmocniło sektor wytwarzania energii na cele przemysłowe i doprowadziło do pierwszego odnotowanego w okresie ostatnich 23 miesiące wzrostu importu węgla energetycznego ( w ujęciu r/r).

Optymizm producentów związany z tak dużym wzrostem cen, w szczególności australijskich, którzy są głównym dostawcą węgla na rynek Azji-Pacyfiku, zaowocował decyzjami o ponownym uruchomieniu niektórych kopalń. Jeden z największych producentów węgla w Australii tj. spółka Glencore ogłosiła powtórne uruchomienie kopalni w stanie Queensland, zapewniając 200 nowych miejsc pracy w regionie, co spotkało się z dużym uznaniem ze strony władz stanowych. Oczekują one powtórnego uruchomienia trzech kolejnych kopalń. Również w USA, gdzie w zawiązku z załamaniem się cen na rynku międzynarodowym drastycznie ograniczono ilość kopalń, planuje się podjęcie działań zarówno zmierzających do uruchomienia nowych jednostek, jaki i zwiększenie wydobycia przez istniejących producentów takich jak np.: Witehaven.

Niewątpliwie sytuacja na rynku Azja-Pacyfik oddziałuje na pozostałe indeksy cenowe. Średnie ceny węgla z RPA osiągnęły najwyższy od 3,5 roku poziom, głównie na skutek ograniczenia podaży węgla wysokokalorycznego i są poważnym konkurentem dla węgla australijskiego, w szczególności koksowego. W ostatnim czasie, cena tego węgla zwiększyła swoja różnice w stosunku do energetycznego, co otworzyło nowe możliwości mieszana niektórych gatunków w czwartym kwartale i jednocześnie ograniczyło dostawy niektórych gatunków węgla z Australii. Średnia cena węgla energetycznego wzrosła o 2,10 USD/t w ciągu ostatniego tygodnia października i na dzień 28.10. wyniosła 88,91 USD/t Fob. Niemniej rozpiętości cenowe pomiędzy ofertami kupna i sprzedaży były bardzo duże. Ceny węgla z RPA w obszarze Azji–Pacyfiku, uważane były zawsze za przystępną alternatywę dla droższego węgla z Australii czy Rosji. Zdaniem analityków zainteresowanie węglem z RPA o wartości kalorycznej 6000 kcal/kg prawdopodobnie wzrośnie w listopadzie, ponieważ indyjscy nabywcy, którzy w ostatnim czasie nie byli zainteresowani zakupem tego surowca, powrócą na ten rynek w przyszłym tygodniu po święcie Diwali, które przypada na dzień 30 października.

Niedobory dostaw z Australii, przełożyły się na wzrost zainteresowania wysokoenergetycznym węglem z RPA, który sprzedawany jest zwykle z dostawą po niższych cenach do takich krajów jak Korea Południowa i Tajwan. Dostawcy węgla z RPA mieli okazje sprzedania kilku dostaw do Korei Południowej , która do tej pory korzystała z dostaw z Indonezji, Australii czy też Rosji. Bazując na obecnych cenach spot, elektrownie z Korei Południowej zakupiły dostawy węgla z RPA na listopad i grudzień po cenie 119 USD/t (włączając opłaty frachtowe i podatki), która jest niższa o 21,50 USD/t od swojego odpowiednika z Australii i o 7,50 USD/t niższa od ceny węgla z Rosji. Uwzględniając, że ceny węgla z RPA są dużo niższe od australijskiego czy rosyjskiego, węgiel z tego kierunku, niewątpliwie wypełni lukę podażową spowodowaną ograniczeniem dostaw z tych dwóch źródeł. W szczególności dostawy z Rosji na rynek azjatycki zostały mocno ograniczone na skutek pojawiających się zatorów kolejowych oraz braku wagonów u wielu rosyjskich dostawców. Z kolei w Indonezji na przestrzeni ostatniego miesiąca, na skutek ulewnych deszczy sprzedaż została znacząco ograniczona.

Tymczasem na rynku europejskim wskutek ograniczenia dostaw z Kolumbii, w następstwie czasowego wstrzymania załadunku statków w portach, ceny węgla w listopadzie osiągnęły nowy, najwyższy na przestrzeni 32 miesięcy poziom. W pierwszym tygodniu października cena CIF w europejskich portach ARA wzrosła w ciągu tygodnia aż o 7,63USD/t , osiągając pod koniec tygodnia już poziom 75,82 USD/t. Jednocześnie, indeks odnotował największy wzrost w ujęciu dzień/dzień tj. o 3,42 USD/t i na dzień 3 października wyniósł 73,20 USD/t. Pociągnęło to za sobą wzrost cen na dostawę w grudniu na platformie transakcyjnej, do średniego poziomu najlepszej oferty 73,20 USD/t, w porównaniu z ceną z dnia 30 września na dostawy na koniec miesiąca października, która wynosiła 67,93 USD/t. Na przestrzeni całego miesiąca obserwowano systematyczny wzrost cen na tym obszarze rynku. Wzrostowi cen sprzyjał również wzrost zużycia węgla przez sektor energetyczny w rezultacie wyłączania reaktorów atomowych, m.in. we Francji gdzie jeden z koncernów poinformował, o testach części swoich reaktorów w okresie zimy, co wywołało niepokój o zdolność sprostania zwieszonemu popytowi na energie w przypadku spadku temperatur poniżej normy. W ostatnim tygodniu października w 12 indeksowanych transakcjach sprzedano 600 tys. ton węgla. Średnia tygodniowa cena wzrosła o 1,73 USD/t osiągając poziom 83,73 USD/t CIF ARA. Niemniej pod koniec tygodnia wartości indeksów zmalały, ponieważ 10 z 12 ofert było przeznaczone na dostawę w grudniu.

Niewątpliwe koniec października na międzynarodowym rynku węgla może stanowić dość optymistyczną perspektywę rozwoju dla wszystkich uczestników międzynarodowego rynku węgla. Jednak zdaniem części komentatorów obecny wzrost nie będzie długotrwały, gdyż obroty na rynku znalazły się w strukturalnym spadku, a popyt na węgiel na świecie zmniejszy się o 2,3%. W związku z czym zakłada się, że ceny surowca na tak wysokim poziomie pozostaną wysokie do końca tego roku. Założenia te znajdują również odzwierciedlenie w najnowszej kwartalnej prognozie sporządzonej przez australijską agencję OCE, która mimo zaistniałych przesłanek świadczących o ożywieniu na rynku węgla, obniżyła ją na lata 2016-2017. Zdaniem jej autorów, spadek popytu w Indiach, który przeważa nad rosnącym popytem ze strony Chin jest głównym czynnikiem, który będzie oddziaływał na sytuacje na międzynarodowym rynku węgla. W konsekwencji spowoduje, że światowy handel surowcem obniży się do 1,04 mld t zarówno w 2016r. i 2017r. z poziomu 1,05 mld ton i 1,13 mld ton w 2014r.