Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Międzynarodowy Rynek Węgla w marcu 2024 r.

Na międzynarodowym rynku węgla w marcu zarysowało się wyraźne odreagowanie lutowej przeceny. Notowania głównych indeksów węgla wysokoenergetycznego osiągały wyższe szczyty w niż w miesiącu poprzednim, przy czym wycenę rynku CIF ARA cechowała największa dynamika wybicia. Marcowe umocnienie światowych rynków węgla wysokoenergetycznego wywołała w dużej mierze decyzja rządu USA o objęciu sankcjami dwóch rosyjskich spółek węglowych, SUEK i Mechel.

Zapasy węgla w centrum przeładunkowym ARA w dniu 24 marca osiągnęły poziom 5,68 mln t. Indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 122,67 USD/t na dzień 28 marca. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 125,02 USD/t na ten dzień, odnotowując wzrost o 8,24 USD/t, tj. o 7,06%, a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg odnotował wzrost o 18,67 USD/t, tj. o 19,50%, osiągając poziom 114,41 USD/t, wg notowań Argus. Marcową wycenę dostaw węgla wysokoenergetycznego na warunkach CIF ARA wsparło dodatkowo widmo ograniczenia dostaw gazu ziemnego z Norwegii oraz związane z nim wzrosty cen gazu. Nie bez znaczenia dla wyceny tego rynku były także informacje o zawieszeniu przewozów węgla drogą kolejową na linii łączącej kopalnię Cerrejon z Puerto Bolivar z powodu blokad torowisk organizowanych przez rdzennych mieszkańców Kolumbii czy też o wstrzymaniu wysyłek węgla drogą morską z portu w Baltimore w USA w następstwie zawalenia się mostu Francis Scott Key Bridge na rzece Patapsco.

Zapasy węgla w RBCT na dzień 25 marca wyniosły 2,86 mln t. Południowoafrykański rynek węgla wysokoenergetycznego poruszał ze znacznie mniejszą dynamiką niż rynek europejski. Niemniej jednak jego wycena jak na ten rok była rekordowa. Indeks dzienny FOB Richards Bay dla NAR 6 000 kcal/kg na dzień 28 marca osiągnął wartość 101,67 USD/t. Indeks tygodniowy FOB RB dla NAR 6 000 kcal/kg wzrósł o 0,27 USD/t, tj. o 0,27%, osiągając poziom 100,91 USD/t na ten dzień, a indeks miesięczny FOB RB dla NAR 6 000 kcal/kg wzrósł o 5,56%, tj. o 5,12 USD/t, osiągając wartość 97,22 USD/t, wg notowań Argus. Notowania dzienne indeksu FOB RB po raz pierwszy w tym roku zdołały przebić poziom 100 USD/t. Rynek południowoafrykańskiego węgla o wysokiej wartości opałowej, wg jego uczestników, umocnił się w marcu dzięki niesłabnącemu popytowi ze strony Indii, Wietnamu oraz Pakistanu. Wycenę tego rynku silnie wsparła także ograniczona dostępność ładunków kwietniowych, głównie za sprawą zakłóceń dostaw kolejowych do RBCT.

Rynek FOB Newcastle w marcu również sięgnął wyższych poziomów niż w styczniu i lutym. Na dzień 28 marca indeks tygodniowy FOB Newcastle dla węgla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 127,74 USD/t, odnotowując wzrost o 3,51 USD/t, tj. o 2,83%. Wg uczestników rynku, ceny australijskiego węgla o wysokiej wartości opałowej wsparła niepotwierdzona jak dotąd informacja o zawarciu rocznego kontraktu na dostawy tego gatunku węgla do jednego z japońskich przedsiębiorstw energetycznych po cenie na poziomie 145 USD/t FOB. Wycenę FOB Newcastle wsparły również prognozy ponadprzeciętnych temperatur w okresie letnim w Japonii, a co się z tym wiąże spodziewany wzrost zapotrzebowania na energię do chłodzenia pomieszczeń.

Rynek australijskiego węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 5 800 kcal/kg podążał w tym samym kierunku co rynek australijskiego węgla NAR 6 000 kcal/kg. Indeks tygodniowy FOB Newcastle dla NAR 5 800 kcal/kg odnotował wzrost o 2,08 USD/t, tj. o 1,99%, osiągając wartość 106,61 USD/t na dzień 28 marca, wg notowań Argus.

W marcu na rynkach węgla średnio i niskoenergetycznego nastroje były odmienne od obserwowanych na rynkach węgla NAR 6 000 kcal/kg. Dostawców mniej kalorycznych gatunków węgla cechowała niższa skłonność do podnoszenia poziomów spotowych ofert, jako że podaż tych gatunków węgla na rynku ładunków morskich była wysoka.

Na dzień 28 marca większość rynków węgla o średnich oraz niskich parametrach energetycznych straciła na wartości. Przykładowo, rynek węgla NAR 5 500 kcal/kg nabywanego na warunkach CFR South China został wyceniony przez Argus w ujęciu tygodniowym o 2,65 USD/t (2,53%) niżej, tj. na poziomie 101,90 USD/t, rynek węgla GAR 5 800 kcal/kg nabywanego na warunkach FOB Indonesia o 0,96 USD/t (1,03%), niżej tj. na poziomie 92,27 USD/t, a rynek węgla GAR 5 000 kcal/kg nabywanego na warunkach CFR East India o 1,97 USD/t (2,21%) niżej, tj. na poziomie 87,31 USD/t.

Z marcowych doniesień wynika, iż najwięksi producenci węgla na świecie nie spoczęli lub nie zamierzają spocząć na laurach w zakresie wydobycia.

Zgodnie z danymi indyjskiego Ministerstwa Węgla, łączna produkcja węgla kamiennego i brunatnego w Indiach w bieżącym roku podatkowym (kwiecień-marzec 2023-24) przekroczyła w dniu 22 marca poziom 1 mld t.

Spółka Mahanadi Coalfields Ltd., prowadząca działalność wydobywczą w dystryktach Angul, Jharsuguda i Sundargarh w stanie Odisha, stała się pierwszą firmą w historii Indii, która wyprodukowała 200 mln t węgla w ciągu jednego roku podatkowego. Ten rekordowy poziom produkcji zdołała osiągnąć w dniu 23 marca.

Kopalnia Gevra w indyjskim stanie Chhattisgarh, należąca do South Eastern Coalfield Ltd. (SECL), spółki zależnej Coal India Ltd. (CIL), otrzymała w dniu 6 marca zgodę środowiskową na zwiększenie mocy produkcyjnych do 70 mln t/rok, dzięki czemu stanie się największą kopalnią węgla w Azji. Obecnie jej zdolność produkcyjna wynosi 52,5 mln t/rok.

Jak podało indonezyjskie Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych w oświadczeniu z dnia 20 marca, rząd Indonezji zatwierdził plany produkcji kopalń węgla na 2024 r., zakładające wydobycie na poziomie 922 mln t.

Wg prognozy Chińskiego Stowarzyszenia Transportu i Dystrybucji Węgla (CCTD) opublikowanej w dniu 20 marca, wydobycie węgla w Chinach osiągnie poziom ok. 4,7 mld t w 2024 r., co oznacza wzrost o 0,8% w porównaniu z rekordowym poziomem wydobycia odnotowanym w 2023 r.

 

Powyższa informacja stanowi podsumowanie przeglądu publikacji prasowych z miesiąca marca 2024 r., dotyczących światowego rynku węgla